مایکروسافت نخستین کمپانی خواهد بود که ارزشی معادل ۱۰۰۰ میلیارد دلار پیدا می کند.

ساتیا نادلا

اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی ارزش بازار کمپانی اپل به موجب افزایش میزان تقاضای سهام تا ۷۱۰ میلیارد دلار افزایش یافت. در آن دوره اپل به اولین شرکتی تبدیل شد که از مرز ۷۰۰ میلیارد دلار گذر می کرد. این میزان اگرچه به مرور زمان تا ۷۷۵ میلیارد دلار نیز بالا رفت، اما در حال حاضر اپل ارزشی معادل با ۶۱۷ میلیارد دلار دارد.

با وجود اینکه مایکروسافت اکنون با ارزشی معادل ۴۹۲ میلیون دلار بعد از اپل و آلفابت در رده سوم با ارزش ترین های دنیا تکنولوژی قرار گرفته، اما مایکل مارکوفسکی یکی از تحلیلگران Equities، پیش بینی می کند که مایکروسافت نخستین کمپانی است که به از مرز ۱۰۰۰ میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

به نظر مارکوفسکی، به دلیل اینکه مایکروسافت در زمینه نرم افزار فعالیت می کند، شانس بیشتری از رقبای سخت افزاری خود مانند اپل برای پیشرفت برخوردار است.

نویسنده بیان می کند که مایکروسافت از بیشترین گردش مالی آزاد برخوردار است و خرید لینکداین در افزایش ارزش سهام کمک شایانی به مایکروسافت می کند. باتوجه به اینکه شبکه های اجنماعی برخلاف درآمدهای کمتر، ارزش بیشتری دارند، میزان ۴۲۹ میلیون دلار برای مایکروسافت به طور قابل توجهی کم است. همچنین باتوجه به بازدهی ۲٫۵ درصد، ارزش سهام هم زیاد نیست.

مایکروسافت با خرید لیکداین، ۶۰ دلار برای هر کاربر پرداخته است در حالی که هر کاربر فیسبوک ۲۱۸ دلار ارزش دارد. به علاوه کاربران حرفه ای قیمت بسیار بالاتری دارند. این قابلیت برای مایکروسافت وجود دارد که ارزش این سهام را تا حد زیادی بالا ببرد به ویژه اینکه تلاش های لینکداین در آینده به ثمره نشسته و ارزش سهام بیشتری خواهد داشت.

مارکوفسکی به این موضوع اشاره می کند که تنها دو کمپانی گوگل و آلفابت رقبای مایکروسافت هستند چرا که گوگل و مایکروسافت سالانه گردش مالی به میزان دو برابر فیسبوک و آمازون دارند.

بعد از یک دهه رکود در مایکروسافت، پس از رسیدن استیو بالمر به مقام ریاست، ارزش سهام مایکروسافت ۵۰ درصد افزایش داشته است.

به نظر می رسد مایکروسافت باید تلاش مضاعفی برای پشت سر گذاشتن رقبا و رسیدن به ۱۰۰۰ میلیارد دلار داشته باشد.

 

منبع:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به شرکت در بحث هستید؟
در صورت تمایل مشارکت کنید!

پاسخ دهید