سیستم امبدد چیست؟

یک سیستم امبدد سیستمی کامپیوتریست که دارای عملکردی اختصاصی و دارای بخش بزرگتری شامل سیستم مکانیکی یا الکتریکی است.  این کامپیوتر به عنوان بخشی از یک سیستم کامل که شامل سخت افزار و بخشهای مکانیکی است ، درون آن تعبیه شده است . امروزه سیستم های امبدد ابزارهای روزمره ی زیادی را کنترل میکنند. نود و هشت درصد از تمام ریزپردازنده هایی که به تولید می رسد در سیستم های امبدد به کار میرود.

از ویژگی های کامپیوتر های امبدد معمول وقتی با رقبای همه منظوره ی خود مقایسه شوند میتوان به مواردی مانند مصرف انرژی کمتر ، اندازه ی کوچک تر ، طیف کاربری قوی تر  و هزینه ی کمتر به ازای هر واحد اشاره کرد .این مسئله از هزینه ی منابع محدود پردازش نشات میگیرد که به طور قابل ملاحظه ای استفاده و برنامه ریزی آنها را دشوار میکند.

سیستم امبدد
سیستم های امبدد - مایکروسافت می

هرچند با طراحی و ساخت مکانیزم های هوشمند بر بستر سخت افزار، استفاده از سنسور هایی که احتمالا وجود دارند و شبکه ای از واحد های امبدد ، هریک میتواند چه در سطح واحد و چه در سطح شبکه منابع موجود را به شکلی بهینه مدیریت کند . علاوه بر اینکه عملکرد های دیگری فرای قابلیت های موجود به آن بیفزاید.

به عنوان مثال تکنیک های هوشمند میتوانند طوری طراحی شوند تا مصرف انرژی یک سیستم  امبدد را مدیریت کنند .

سیستم های امبدد مدرن معمولا بر پایه ی میکرو کنترلر ها هستند.( به عنوان مثال سی پی یو با حافظه ی یکپارچه  و رابط جانبی peripheral interface) .

اما ریزپردازنده های عادی (با استفاده از چیپ های خارجی برای حافظه و مدار رابط جانبی) نیز معمول هستند. علی الخصوص در سیستم های پیچیده تر.  در هر کدام از موارد، پردازنده (ها)ی استفاده شده میتواند در بر گیرنده ی طیفی شامل  پردازنده های همه منظوره یا پردازنده هایی برای کلاس محاسباتی خاص یا حتی آنهایی که برای کاربری خاصی طراحی شده اند باشد. یکی از کلاس های استاندارد پردازنده های اختصاصی digital signal processor  یا (DSP) است .

از آنجا که سیستم های امبدد برای وظیفه ی خاصی اختصاص داده شده اند ، مهندسان طراح میتوانند آن را جهت کاهش سایز و هزینه و همینطور افزایش قابلیت اتکا و بازدهی بهینه کنند .

بعضی از سیستم های امبدد به تولید انبوه میرسند و از مزیت اقتصادی تعداد بالا بهره میبرند.

سیستم های امبدد در بر گیرنده ی طیفی از دستگاه ها از ساعت های دیجیتال گرفته تا ام پی تری پلیر تا تجهیزات ثابتی مانند چراغ های ترافیکی ، کنترل گر های کارخانه ها ، سیستم های خیلی پیچیده نظیر خودرو های هیبریدی ، دستگاه های ام آر آی  و اویونیک وسایل پرنده است

پیچیدگی این دستگاه ها از کمترین پیچیدگی با تنها یک چیپ میکروکنترلر تا پیچیدی زیاد با تعدادی زیادی واحد ، دستگاه های جانبی و شبکه ای که بر روی یک شاسی بزرگ مجتمع شده اند ؛ متفاوت است .

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.