نگاهی به کتاب های مورد علاقه بیل گیتس در سال 2016

در سال های اخیر بیل گیتس به معرفی کتاب هایی که در طول سال مطالعه نموده و از آنها لذت برده است، می پردازد. امسال هم بیل گیتس به معرفی 5 کتاب مورد علاقه خود در زمینه فیزیک، زندگی نامه و رهبری سیاسی پرداخته است؛ با ما همراه باشید.

نظریه ریسمانی یا String Theory یکی از این موارد است که حاوی 5 مقاله مختلف در مورد تنیس به قلم David Foster Wallace می شود. گیتس می گوید که خودش وقتی در مایکروسافت بود ورزش را رها کرد و حالا با علاقه مجددا آن را دنبال می کند. او می گوید برای دوست داشتن این کتاب نه می خواهد تنیس باز باشید و نه اینکه مسابقات آن را دنبال کنید. نویسنده از قلم برای توصیف بازی تنیس به خوبی راجر فدرر استفاده نموده است.

گیتس در ادامه به کتاب دیگری تحت عنوان Shoe Dog اشاره می کند که توسط Phil Knight از موسسان نایکی نوشته شده است. به اعتقاد مدیر عامل سابق مایکروسافت جالب ترین بخش این کتاب «ترکیب افراد عجیب و غریبی است که Knight برای راه اندازی شرکت خود آنها را به خدمت گرفته است». او با اشاره به این نکته می گوید: ما نیز در مایکروسافت گروهی از افراد مختلف با مهارت های گوناگون را گرد هم آوردیم. آن افراد قدرت بالایی در حل مساله داشتند و خواسته مشترک شان نیز موفقیت شرکت بود.

کتاب مورد علاقه دیگر گیتس The Genes نام دارد که توسط فردی به نام Siddhartha Mukherjee نوشته شده؛ کتابی که گذشته، حال و آینده علم ژنتیک را به تصویر می کشد. او ویدیویی از هم نشینی خود با نویسنده این کتاب را منتشر کرده و در آن مدعی می شود که درک این کتاب برای خیلی ها امکان پذیر است. او در ادامه به توانمندی های بالای نویسنده برای داستان سرایی اشاره می کند که وی را برای به تصویر کشیدن مشکلات روحی خانواده اش یاری داده است.

موسس مایکروسافت در ادامه به کتاب The Myth of the Strong Leader یا «افسانه رهبر مقتدر» نوشته شده توسط  Archie Brown اشاره می کند. در این کتاب نمونه هایی از مطالعات موردی منتشر شده که نشان می دهد رهبرانی که با عنوان مقتدر و جسور شناخته می شوند به نسبت آنهایی که حس تعاون و هم فکری دارند کمتر به موفقیت دست پیدا کرده اند. Brown هرگز پیش بینی نمی کرد کتابش این همه سر وصدا به پا کند.

در پایان نیز این مدیر کهنه کار اشاره ای به کتاب The Grid: The Fraying Wires Between American and Our Energy Future (به معنای شبکه: رشته های فرسوده میان آمریکایی ها و آینده انرژی آن) می کند. این کتاب همانطور که از نامش پیداست به شبکه های برق مربوط می شود. من فکر می کنم این کتاب نشان می دهد مهندسی برق یکی از مهمترین اتفاقات در جهان کنونی است. می توانید متوجه شوید که مدرن سازی شبکه ها چقدر سخت و البته برای فراهم ساختن انرژی پاک تا چه اندازه ضروری است.

هر چند خواندن کتاب هایی که بیل گیتس می خواند نمی تواند دلیلی بر بیل گیتس شدن شما باشد، اما قطعا دانستن اینکه موسس بزرگترین شرکت نرم افزار در دنیا چه کتاب هایی می خواند جذاب است.

منبع:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به شرکت در بحث هستید؟
در صورت تمایل مشارکت کنید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *