با معرفی آفیس 2019 یکی از تغییراتی که بسیار مورد پسند استفاده کنندگان این محصول قرار گرفت ترنزیشن Morph در نرم افزار پاورپوینت بود. مایکروسافت این ترنزیشن را که مدت ها تحت انحصار آفیس 365 بود را به آفیس 2019 نیز اضافه کرد تا کسانی که از نسخه های مادام العمر آفیس نیز استفاده می کنند به این ترنزیشن خاص و کاربردی دسترسی داشته باشند. برای آشنایی با این ترنزیشن با ما همراه باشید.

ترنزیشن مورف (Morph) به شما اجازه می دهد تا حرکات ملایمی را در انتقال از یک اسلاید به اسلاید دیگر در پاورپوینت ایجاد کنید. ویدئوی زیر این مفهوم را توصیف می کند و چگونگی استفاده از این ترنزیشن را شرح می دهد. می توانید این ترنزیشن را برای ایجاد حرکت در بسیاری از موارد مانند متن، اشکال، تصاویر، گرافیک های SmartArt و WordArt نیز استفاده کنید. اما جداول شامل این امر نمی شوند.

نکته: اگر اشتراک  آفیس 365 را داشته باشید و یا از پاورپوینت نسخۀ 2019 استفاده کنید، این ترنزیشن برای شما فعال می شود.  برای کاربرانی که عضو آفیس 365 هستند و از نسخۀ وب پاورپوینت استفاده می کنند، (آفیس 365 چیست؟) مورف تنها زمانی که از فایل های ذخیره شده در وان درایو برای بیزینس یا شیرپوینت آنلاین استفاده می کنند قابل دسترسی است.

چگونه ترنزیشن Morph را اجرا کنیم؟

برای استفادۀ موثر از ترنزیشن مورف نیاز به دو اسلاید و حداقل یک شی مشترک دارید. ساده ترین راه کپی کردن اسلاید و سپس انتقال شی مورد نظر به اسلاید دوم و در مکانی متفاوت می باشد. علاوه بر این، می توانید شی را از یک اسلاید کپی و در اسلاید دیگر پیست کنید. سپس ترنزیشن Morph را برای اسلاید دوم اجرا کنید و شاهد حرکت خودکار شی در اسلاید باشید. شیوۀ کار بدین صورت است:

1.در پنجرۀ Thumbnail سمت چپ بر روی اسلایدی که می خواهید ترنزیشن اجرا شود (اسلاید دوم که شی، تصویر، و یا کلماتی را انتخاب کرده اید و می خواهید متحرک شوند) کلیک کنید.

2.در تب ترنزیشن ها Morph را انتخاب کنید.

نکته: در پاور پوینت برای اندروید، این مسیر را بروید: Transitions > Transition Effects > Morph.

ترنزیشن morph در پاورپوینت

3.ترنزیشن ها را انتخاب کنید و سپس به Effect Options بروید تا ترنزیشن مورف مورد نظر خود را انتخاب نمایید. می توانید اشیاء را در کل اسلاید حرکت دهید، رنگ های مختلفی را انتخاب نمایید، و کلمات یا حروف را اطراف آن بچرخانید.

افکت های ترنزیشن morph در پاورپوینت

4.می توانید از گزینۀ پیش نمایش استفاده کنید تا حالت نهایی ترنزیشن مورف را مشاهده کنید.

اینجا مثالی از ترنزیشن Morph را می بینید که اشکال را در سراسر اسلاید ها حرکت می دهد.

این اسلاید اصلی است:

ترنزیشن morph در پاورپوینت

این دومین اسلاید با همان شی است که ترنزیشن Morph روی آن اجرا شده است. سیاره ها بدون نیاز به هیچ گزینۀ دیگری، تنها با ترنزیشن Morph متحرک شده اند.

ترنزیشن morph در پاورپوینت

شرایط استفاده از مورف

برای ایجاد ترنزیشن مورف نیاز به پاورپوینت نسخۀ وب، پاورپوینت 2019، و یا پاورپوینت برای آفیس 365 دارید. بقیۀ نسخه های پاورپوینت (مانند مواردی که در زیر ذکر شده است) نیز میتواند ترنزیشن Morph را اجرا کند ولی قابلیت ایجاد آن را ندارد. پیشنهاد ما خرید آفیس 365 و استفاده از آخرین نسخه بروزرسانی شدۀ آفیس است.

نسخۀ پاورپوینت نحوه پشتیبانی از Morph
پاورپوینت برای آفیس 365 نسخۀ 1511 یا جدیدتر

پاورپوینت برای آفیس 365 برای مک نسخۀ 15.19 یا جدیدتر

ایجاد و اجرای ترنزیشن Morph
پاورپوینت 2019

پاورپوینت 2019 برای مک

ایجاد و اجرای ترنزیشن Morph
پاورپوینت 2016، نصب شده با کلیک ران نسخۀ 1511 (شمارۀ ساخت 16.0.4358.1000) یا جدیدتر اجرای ترنزیشن Morph
پاورپوینت 2016 نصب شده با نصب کنندۀ مایکروسافت (MSI) شمارۀ ساخت 16.0.4358.1000 یا جدید تر، با آفیس بروزرسانی شده اجرای ترنزیشن Fade بجای Morph
پاورپوینت 2016 برای مک

پاورپوینت 2013

پاورپوینت برای مک 2011

پاورپوینت 2010

پاورپوینت 2007

اجرای ترنزیشن Fade بجای Morph
پاورپوینت برای وب ایجاد و اجرای ترنزیشن Morph
پاورپوینت برای اندروید

پاورپوینت برای iOS

پاورپوینت برای موبایل یا ویندوز

ایجاد و اجرای ترنزیشن Morph

نیاز به لایسنس آفیس 365 برای ایجاد این ترنزیشن در برنامه های موبایل دارد.

بروزرسانی های آفیس که در زیر اشاره شده باید نصب شده باشند. بدون آنها پاورپوینت 2016 نمی تواند ترنزیشن مورف را اجرا کند و در عوض ترنزیشن Fade را اجرا میکند.

• KB3114535
• KB3114859
• KB3114958
• KB3114961
• KB3114971

آیا آفیس من Click-to-Run است یا MSI-based؟

  • یک برنامۀ آفیس مانند Outlook یا Word را باز کنید.
  • به این مسیر بروید:File  یاAccount  Office Account
  • اگر ” Update” را مشاهده می کنید، شما از کلیک تو ران استفاده می کنید. ولی اگر این گزینه را مشاهده نکردید، آفیس شما MSI-based است.

Click-to-Run یا MSI-based

اگر از Magic Move در Keynote استفاده کرده اید، متوجه میشوید که ترنزیشن مورف نقاط مشابه زیادی با آن دارد.

 

اگر به شکل متفاوت و خلاقانه از این ترنزیشن استفاده کردید ویدئو خودتون رو برای ما بفرستید تا در همین صفحه و شبکه های اجتماعی ما با نام خودتون منتشر کنیم.☺
آیا تا به امروز از ترنزیشن مورف استفاده کردید؟ در قسمت نظر کاربران با ما مطرح کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *