مایکروسافت نخستین کمپانی خواهد بود که ارزشی معادل 1000 میلیارد دلار پیدا می کند.

ساتیا نادلا

اوایل سال 2015 میلادی ارزش بازار کمپانی اپل به موجب افزایش میزان تقاضای سهام تا 710 میلیارد دلار افزایش یافت. در آن دوره اپل به اولین شرکتی تبدیل شد که از مرز 700 میلیارد دلار گذر می کرد. این میزان اگرچه به مرور زمان تا 775 میلیارد دلار نیز بالا رفت، اما در حال حاضر اپل ارزشی معادل با 617 میلیارد دلار دارد.

با وجود اینکه مایکروسافت اکنون با ارزشی معادل 492 میلیون دلار بعد از اپل و آلفابت در رده سوم با ارزش ترین های دنیا تکنولوژی قرار گرفته، اما مایکل مارکوفسکی یکی از تحلیلگران Equities، پیش بینی می کند که مایکروسافت نخستین کمپانی است که به از مرز 1000 میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

به نظر مارکوفسکی، به دلیل اینکه مایکروسافت در زمینه نرم افزار فعالیت می کند، شانس بیشتری از رقبای سخت افزاری خود مانند اپل برای پیشرفت برخوردار است.

نویسنده بیان می کند که مایکروسافت از بیشترین گردش مالی آزاد برخوردار است و خرید لینکداین در افزایش ارزش سهام کمک شایانی به مایکروسافت می کند. باتوجه به اینکه شبکه های اجنماعی برخلاف درآمدهای کمتر، ارزش بیشتری دارند، میزان 429 میلیون دلار برای مایکروسافت به طور قابل توجهی کم است. همچنین باتوجه به بازدهی 2.5 درصد، ارزش سهام هم زیاد نیست.

مایکروسافت با خرید لیکداین، 60 دلار برای هر کاربر پرداخته است در حالی که هر کاربر فیسبوک 218 دلار ارزش دارد. به علاوه کاربران حرفه ای قیمت بسیار بالاتری دارند. این قابلیت برای مایکروسافت وجود دارد که ارزش این سهام را تا حد زیادی بالا ببرد به ویژه اینکه تلاش های لینکداین در آینده به ثمره نشسته و ارزش سهام بیشتری خواهد داشت.

مارکوفسکی به این موضوع اشاره می کند که تنها دو کمپانی گوگل و آلفابت رقبای مایکروسافت هستند چرا که گوگل و مایکروسافت سالانه گردش مالی به میزان دو برابر فیسبوک و آمازون دارند.

بعد از یک دهه رکود در مایکروسافت، پس از رسیدن استیو بالمر به مقام ریاست، ارزش سهام مایکروسافت 50 درصد افزایش داشته است.

به نظر می رسد مایکروسافت باید تلاش مضاعفی برای پشت سر گذاشتن رقبا و رسیدن به 1000 میلیارد دلار داشته باشد.

 

منبع:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به شرکت در بحث هستید؟
در صورت تمایل مشارکت کنید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *