قابلیت جستجو در ویندوز 10 شما کار نمی کند؟ راه حل را اینجا بخوانید

قابلیت جستجو در ویندوز 10 شما کار نمی کند؟

اگر کورتانا یا قابلیت جستجو بر روی ویندوز 10 شما کار نمی کند احتمالا میتوانید بدون پاک کردن ویندوز این مشکل را حل کنید. مانند هر عیب دیگری در ویندوز 10 برای حل این مشکل نیز راه های مختلفی وجود دارد. در اینجا ما چند مورد از این روش ها را به شما معرفی میکنیم که انجام آنها مشکل شما را رفع خواهد کرد. با مایکروسافت می همراه باشید.

1-پروسه ی جستجو یا کورتانا را ریستارت کنید 

جستجو یا کورتانا اخبار مایکروسافت در مایکروسافت می

جستجو یا کورتانا
اخبار مایکروسافت در مایکروسافت می

این آسانترین راه حل برای مشکل جستجو در ویندوز 10 است. برای رفع مشکل جستجو یا کورتانا روی نوار وظیفه کلیک راست کنید و روی گزینه ی Task Manager  کلیک کنید . پس از آن در صفحه ی باز شده وارد سربرگ Processes شده  و به سمت پایین اسکرول کنید . به دنبال پروسه های search یا cortana باشید به محض دیدن یکی از این دو پروسه روی آنها کلیک کرده و در پایین صفحه، کلید End Task را بزنید . در بیشتر موارد این کار مشکل را حل خواهد کرد اما اگر هنوز مشکل ادامه دارد میتوانید روش شماره 2 را امتحان کنید .

 

 

2-سرویس Search ویندوز

سرویس Search ویندوز اخبار مایکروسافت در مایکروسافت می

سرویس Search ویندوز
اخبار مایکروسافت در مایکروسافت می

برای درست کار کردن جستجو در ویندوز 10 باید اطمینان حاصل کنید که سرویس Search  حتما فعال باشد.  برای این کار کلید ویندوز و R را همزمان بر روی کیبورد فشار دهید. در صفحه ی باز شده services.msc  را تایپ کنید. صفحه ی مربوط به سرویس ها باز خواهد شد. با اسکرول کردن در این صفحه Windows Search service را بیابید و پس از پیدا کردن روی آن کلیک راست کرده و گزینه ی properties را بزنید. در صفحه ی باز شده وضعیت Startup Type را روی Automatic  تنظیم کنید و برای ذخیره ی این تنظیم و خروج دکمه ی  Ok  را بزنید.

 

 

رفع عیب با تنظیمات Indexing

ایندکسینگ اخبار مایکروسافت در مایکروسافت می

ایندکسینگ
اخبار مایکروسافت در مایکروسافت می

اگر هیچ یک از مراحل بالا برای رفع مشکل موفق عمل نکرد احتمالا این روش مشکل شما را رفع می کند .

ابتدا لازم است وارد کنترل پنل شوید . برای این کار Run را باز کنید (کلید ویندوز و R  را همزمان روی کیبورد بفشارید)  عبارت “control panel” را تایپ کنید تا وارد صفحه ی کنترل پنل شوید . در قسمت “View by” گزینه ی Large Icons را انتخاب کنید . با انتخاب این گزینه ظاهر کنترل پنل تغییر خواهد کرد . پس از آن به دنبال گزینه ی “Indexing Options” بگردید و روی آن کلیک کرده و وارد شوید . سپس گزینه ی “Advanced” را در پایین صفحه ی نمایش داده شده کلیک کنید . کلیک بر روی این گزینه به نوبه ی خود صفحه ی دیگری را برای شما نمایش خواهد داد در قسمت Troubleshooting روی گزینه ی “Rebuild” کلیک کنید و به یاد داشته باشید ممکن است این کار کمی طول بکشد .

راهکار های بالا به احتمال بسیار قوی مشکل جستجو و کورتانا را رفع خواهند کرد اما اگر چنین نشد شما میباید ویندوز خود را Reset  کنید . برای این کار اپ Settings  را باز کنید و وارد بخش Update & Security شوید . در این بخش روی گزینه ی Recovery کلیک کنید و راهنمای موجود را دنبال کنید .

اگر راه حل دیگری برای این مشکل جستجو یا کورتانا بر روی ویندوز 10 میشناسید، آن را از طریق بخش نظرات به ما و دیگر خوانندگان مایکروسافت می به اشتراک بگذارید .

 

منبع :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به شرکت در بحث هستید؟
در صورت تمایل مشارکت کنید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *