آفیس 365 چیست؟

آفیس 365 اشتراک استفاده از نرم افزار ها و سرویس های آفیس است. به طور کلی اگر نرم افزار های آفیس را مثل یک قسمت از یک سریال در نظر بگیریم اشتراک آفیس 365 مثل اشتراک نتفلیکس یا فیلیمو و نماوا ست و لایسنس آفیس 2019 مثل خرید یک فیلم است. با در نظر گرفتن این مثال اگر آفیس 2019 را خریداری کنیم این محصول همیشه 2019 باقی خواهد ماند اما با آفیس 365 همیشه به آخرین نسخه نرم افزار ها و سرویس ها دسترسی خواهیم داشت. مادامی که حق عضویت این اشتراک را می پردازیم. البته علاوه بر همه نرم افزار های مجموعه آفیس 2019، آفیس 365 در نسخه خانگی دو سرویس فضای ابری وان درایو و 60 دقیقه در ماه اعتبار اسکایپ را نیز داراست که در آفیس مادام العمر دیده نمی شوند. این سرویس ها در نسخه های سازمانی آفیس 365 بسیار فراتر و گسترده تر است به طوری که تعداد آن ها نزدیک به 20 سرویس مختلف میرسد. با ما همراه باشید.

 

در ویدیوی کوتاه بالا توضیح داده ایم که آفیس 365 چیست و چطور ساخت و ویرایش اسناد آفیس را متحول کرده است.

این اشتراک سه دسته کلی دارد:

 1. کاربران خانگی (آفیس 365 Personal – آفیس 365 Home)
 2. کسب و کارها (بیزینس)
 3. کاربران سازمانی و شرکت های بزرگ (اینترپرایز)

هر دسته از کاربران چندین مدل اشتراک را می توانند انتخاب کنند. ما در این مقاله همه ی این نسخه ها را توضیح می دهیم.

کاربران خانگی آفیس 365

مایکروسافت برای کاربران خانگی آفیس 365، مجموعه ای از نرم افزار ها به همراه دو سرویس وان درایو و اسکایپ را تدارک دیده است. این نرم افزار ها برای هر سیستم عامل به شرح زیر نصب می شوند:

 • ویندوز: ورد، اکسل، پاورپوینت، وان درایو، اوت لوک، وان نوت، اکسس و پابلیشر
 • مک: ورد، اکسل، پاورپوینت، وان درایو، اوتلوک، و وان نوت
 • اندروید: ورد، اکسل، پاورپوینت، وان درایو، اوتلوک، و وان نوت
 • iOS : ورد، اکسل، پاورپوینت، وان درایو، اوتلوک، و وان نوت

مایکروسافت دو نوع اشتراک مختلف آفیس 365 برای کاربران خانگی ارائه کرده است:

 1. آفیس 365 پرسونال (Personal)
 2. آفیس 365 هوم (Home)

آفیس 365 Personal

مایکروسافت این نسخه را برای استفاده انفرادی تنها یک نفر پیشنهاد می کند و لایسنس آن بر روی تنها یک اکانت مایکروسافت ست می شود. با این اکانت کاربر می تواند تا 5 دستگاه مختلف به انتخاب خودش را به آفیس 365 مجهز کند. 1 ترابایت فضای ابری وان درایو بین همه این دستگاه ها مشترک خواهد بود و ماهانه 60 دقیقه اعتبار اسکایپ به این اکانت تعلق می گیرد.

آفیس 365 برای کسب و کارها

برای استفاده کسب و کار ها مایکروسافت 3 پلن مختلف در نظر گرفته که با توجه به نیاز هر کسب و کار قابل تهیه است. نسخه های بیزینس آفیس 365 حداکثر برای 300 نفر قابل تهیه هستند اگر تعداد کارمندان سازمان شما بیشتر از این تعداد باشد باید سراغ نسخه های سازمانی (Enterprise) بروید.

آفیس 365 Business Essentials

ارزان ترین پلن نسخه بیزینس آفیس 365، Business Essentials نام دارد. در نسخه بیزینس اسنشیال صرفا سرویس های ابری آفیس ارائه می شوند. کماکان نسخه های تحت وب نرم افزار های ورد، اکسل، پاورپوینت و وان نوت در اختیار کاربران خواهد بود. همچنین برای استفاده از ایمیل سازمانی کاربران به نسخه تحت وب اوتلوک دسترسی خواهند داشت. این پلن نرم افزار های های آفیس را بر روی کامپیوتر را نصب نمی کند و فقط سرویس های سازمانی آفیس 365 را ارائه می کند. این سرویس ها اکسچنج آنلاین، وان درایو، شیرپوینت آنلاین و مایکروسافت تیمز هستند. این نسخه از آفیس 365 مناسب برای کسب و کارهایی است که ایمیل سازمانی و سایر سرویس های سازمانی را بر روی کامپیوتر یا موبایل نیاز دارند و نیازی به نصب نرم افزارهای مجموعه آفیس بر روی کامپیوترهایشان ندارند.

آفیس 365 Business

آفیس 365 نسخه بیزینس نرم افزار های مجموعه آفیس را بر روی سیستم کاربران نصب می کند. و همچنین از بین سرویس های ابری فقط 1 ترابایت فضای وان درایو برای هر کاربر ارائه می کند. به طور خلاصه این محصول از نظر امکانات هیچ تفاوتی با آفیس 365 خانگی(Personal یا Home) ندارد. و صرفا تفاوت بر سر تعداد کاربر و مجوز استفاده به صورت تجاری یا Commercial است. این نسخه سایر سرویس های آفیس 365 برای کسب و کار ها را ندارد. آفیس 365 Business مناسب شرکت ها و کسب و کار هایی است که صرفا به نرم افزار های مجموعه آفیس و فضای ابری وان درایو برای نگهداری و اشتراک گذاری فایل ها نیاز دارند. البته نا گفته نماند این فضای ابری امکان همکاری آنلاین بر روی یک سند آفیس توسط چند نفر را نیز فراهم می کند.

آفیس 365 Business Premium

آفیس 365 بیزینس پریمیوم علاوه بر سرویس های ابری سازمانی (اکسچنج آنلاین، وان درایو، شیرپوینت آنلاین و مایکروسافت تیمز)، نرم افزار های آفیس را نیز بر روی 5 کامپیوتر هر کاربر نصب می کند. هر فرد سازمان با داشتن اکانت آفیس 365 می تواند همواره آخرین نسخه نرم افزار های ورد، اکسل، پاورپوینت، وان درایو، اوتلوک و وان نوت را روی 5 کامپیوتر مک و یا ویندوزی نصب کند.(همچنین نرم افزارهای پابلیشر و اکسس که فقط بر روی ویندوز در دسترس هستند). آفیس 365 بیزینس پریمیوم مناسب کسب و کار هایی است که هم به سرویس های سازمانی آفیس و هم به نرم افزار های مجموعه آفیس نیاز دارند.

آفیس 365 سازمانی (Enterprise)

مایکروسافت برای سازمان ها و شرکت های بزرگ پلن های مخصوصی طراحی کرده که هر سازمان با توجه به نیاز خود می تواند هر تعداد لایسنس که نیاز دارد تهیه کند. از جمله:

 • آفیس 365 پرو پلاس (ProPlus)
 • آفیس 365 E1 اینترپرایز (Enterprise E1)
 • آفیس 365 E3 اینترپرایز (Enterprise E3)
 • آفیس 365 E5 اینترپرایز (Enterprise E5)

آفیس 365 پرو پلاس (ProPlus)

برای سازمان هایی که صرفا به آخرین نسخه از نرم افزار های آفیس و فضای ابری وان درایو برای نگهداری فایل ها و همکاری همزمان نیاز دارند، این نسخه مناسب ترین است. این نسخه از آفیس 365 تمامی نرم افزار های آفیس را بر روی 5 کامپیوتر، 5 موبایل و 5 تبلت نصب می کند. 1 ترابایت فضای ابری وان درایو نیز به هر کاربر اختصاص می یابد. آفیس 365 پرو پلاس از سرویس ایمیل سازمانی بهره نمی گیرد پس اگر قصد استفاده از زیرساخت ایمیل سازمانی (اکسچنج آنلاین) را دارید باید به سراغ نسخه های دیگر آفیس 365 که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، بروید.

آفیس 365 E1 اینترپرایز (Enterprise E1)

این نسخه از آفیس 365 صرفا سرویس های ابری آفیس 365 را برای سازمان ها ارمغان می آورد. و هیچکدام از نرم افزار های آفیس را بر روی کامپیوتر های سازمان نصب نمی کند. سرویس های این اشتراک از آفیس 365 عبارتند از:

اکسچنج آنلاین (Exchange Online)

با این سرویس ایمیل های سازمانی توسط زیرساخت ابری مایکروسافت تامین می شوند. این ایمیل ها بر روی دامنه های سازمان خواهند بود و هر کاربر 50GB فضا برای ایمیل های خود دریافت می کند.

وان درایو (OneDrive)

هر کاربر 1 ترابایت فضای ابری وان درایو خواهد داشت و این فضا برای نگهداری فایل ها و اسناد امن ترین مکان خواهد بود.

شیرپوینت آنلاین (SharePoint Online)

با شیر پوینت آنلاین افراد سازمان می توانند سایت های داخلی در قالب تیم های مختلف داشته باشند و از اطلاعیه ها با خبر شوند. شیرپوینت قابلیت های فراوانی برای همکاری ایجاد می کند و برای سازمان های بزرگ یک زیرساخت اساسی محسوب می شود.

مایکروسافت تیمز (Microsoft Teams)

مایکروسافت تیمز جلسات کاری سازمان را به صورت آنلاین و با استفاده از تماس تصویری برقرار می کند. تیمز امکان ایجاد وبینار به سادگی چند کلیک را به سازمان می آورد. تا 250 نفر به صورت ویدئو کنفرانس می توانند جلسه آنلاین داشته باشند و تا 10000 نفر می توانند در رویداد های آنلاین سازمان شرکت کنند.

یامر (Yammer)

شبکه اجتماعی اختصاصی برای هر سازمان فراهم می کند. کاربران صرفا با داشتن ایمیل از دامنه تایید شده سازمان می توانند به شبکه اجتماعی سازمانی دسترسی پیدا کنند و با همکاران خود به بحث و گفتگو بپردازند.

استریم (Stream)

با سرویس مایکروسافت استریم، مخاطبین می توانند ویدئو ها را زنده و یا هر زمانی که خواستند تماشا کنند. سرویس ویدئوی استریم امکان مشاهده ویدئو های درون سازمانی، رکورد جلسات، ویدئو های آموزشی و بسیاری موارد دیگر که نیاز است ویدئو ها صرفا با مجوز پخش شوند را فراهم می کند.

آفیس 365 E3 اینترپرایز (Enterprise E3)

این نسخه از آفیس 365 اینترپرایز علاوه بر تمام قابلیت های نسخه E1، مجموعه نرم افزار های آفیس را بر روی کامپیوتر های ویندوزی و یا مک نیز نصب می کند. هر کاربر می تواند با داشتن اشتراک آفیس 365 اینترپرایز E3 بر روی 5 کامپیوتر مختلف نرم افزار های مجموعه آفیس را به طور کامل داشته باشد. آفیس E3 همچنین به هر کاربر 100GB فضای ایمیل اختصاص می دهد که دو برابر نسخه E1 است. همچنین تمامی سرویس های نسخه E1 را نیز داراست

آفیس 365 E5 اینترپرایز (Enterprise E5)

این نسخه از آفیس 365 سازمانی کاملترین نسخه از آفیس 365 است. نسخه E5 تمامی سرویس ها و نرم افزار های مجموعه آفیس را دارد و تنها تفاوت آن با آفیس E3 صرفا سرویس Power BI یا سیستم هوش کسب و کار مایکروسافت است. این سرویس به کار تحلیل داده در سازمان ها هوشمندی می بخشد.

همه ی برنامه های آفیس، در دسترس شما

در واقع هنگامی که شما یک لایسنس آفیس 365 خریداری می کنید از تمامی برنامه های مجموعه آفیس بهره مند می شوید. در حالی که در نسخه های مادام العمر حتما باید کامل ترین نسخه که نسخه حرفه ای یا پروفشنال می باشد را تهیه کنید تا تمام برنامه ها را داشته باشید.

برنامه های آفیس 365

همواره به روز

همچنین در آفیس 365 شما همیشه از آخرین نسخه برنامه ها استفاده خواهید کرد ولی در نسخه های مادام العمر امکان آپگرید رایگان وجود ندارد و به طور مثال اگر شما آفیس 2013 تهیه کرده باشید امروز قابلیت ارتقای آن به آفیس 2019 را ندارید و باید برای نصب نسخه 2019 دوباره هزینه پرداخت کنید؛ اما لایسنس آفیس 365 همیشه به روی آخرین نسخه های آفیس کار میکنند.

قابلیت بروز رسانی در آفیس 365

آفیس بر روی تمام دستگاه ها

بر روی هر دستگاهی که دارید بدون در نظر گرفتن پلتفرم، سیستم عامل و نسخه آن (ویندوز، مک، اندروید، آی او اس ، ویندوز10 موبایل) از نرم افزار های قدرتمند آفیس استفاده کنید و از سرویس های مایکروسافت شامل اسکایپ و وان درایو بهره ببرید. در نسخه Home امکان افزودن تا 5 رایانه شخصی یا مک، 5 تبلت و 5 موبایل و در نسخه ی Personal یک رایانه شخصی یا مک، یک تبلت و یک موبایل را دارا خواهید بود.

وان درایو و اسکایپ

جدای همه ی این ویژگی ها دو برتری غیر قابل انکار آفیس 365 در مقایسه با نسخه های مادام العمر آفیس فضای ابری وان درایو (OneDrive) یک ترابایتی برای هر کاربر و همچنین اعتبار تماس اسکایپ (Skype) برای تماس با خطوط ثابت بیش از شصت کشور دنیا و یا تلفن همراه هشت کشور است.

در همه وقت و همه جا به اسنادتان دسترسی داشته باشید

دیگر نگران فراموش کردن فایل ها و اسنادتان در دفتر کارتان نباشید. با پلتفرم یکپارچه مایکروسافت آفیس در هرجایی که هستید به فایل هایتان دسترسی داشته باشید. فضای ابری یک ترابایتی وان درایو با همگام سازی تمام فایل های مورد نیاز شما با فضای ابری این امکان را برای شما فراهم میکند که در هرکجا هستید و هر زمانی که نیاز دارید به فایل هایتان دسترسی داشته باشید.

همچنین نگران فایل هایتان در زمان حوادث غیر قابل پیش بینی مانند آتش سوزی، سیل، ایراد سخت افزاری، سرقت و … نباشید تمام فایل هایتان در اکانت شما و در فضایی که مایکروسافت در اختیار شما قرار داده است؛محفوظ است.

دسترسی در آفیس 365

صرفه اقتصادی

یکی دیگر از دلایل برتری انتخاب آفیس 365 بر نسخه های مادام العمر آفیس صرفه اقتصادی است

به طوری که قیمت تمام شده آفیس 365 برای 6 نفر (آفیس 365 هوم) برابر با یک سوم قیمت تمام شده آفیس پروفشنال برای یک نفر است این در حالی است که نسخه پروفشنال از سرویس های مایکروسافت (وان درایو و اسکایپ مینتز) بهره نمی برد و همچنین دستگاه های موبایل را پشتیبانی نمی کند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *