به روز رسانی Anniversary ویندوز 10 به بهبود دسترسی پذیری ادامه میدهد

به روز رسانی سالانه ی ویندوز 10 به بهبود دسترسی پذیری ادامه میدهد جدیدترین اخبار مایکروسافت در مایکروسافت می

در یک پست وبلاگی، مایکروسافت گامهایی را که در جهت بهبود دسترسی پذیری (accessibility) ویندوز برداشته است معرفی کرد. این موارد با به روز رسانی سالانه ی ویندوز 10 به زودی در دسترس کاربران قرار خواهند گرفت.با مایکروسافت می همراه باشید.

اجازه بدهید تغییراتی که شرکت در جهت کمک به کاربران استفاده کننده از ابزار های دسترسی پذیری انجام داده است را اجمالا بررسی کنیم

 

سخنگو

خوانش صقحه با ابزار سخنگو بهبود چشمگیری پیدا کرده است. سخنگو حالا با تعداد زبان های بیشتری ارائه میشود. بیشتر از هر زمانی و البته مایکروسافت خود را به افزایش این تعداد مکلف میداند . این زبان های جدید یا به همراه ویندوز ارائه شده اند و یا قابل دانلود هستند.

زبان ها شامل :

 • اسپانیولی (مکزیک)
 • عربی (مصر)
 • فنلاندی (فنلاند)
 • هلندی (هلند)
 • ترکی (ترکیه)
 • فرانسوی (کانادا)
 • کاتالان (اسپانیا)
 • نروژی (نروژ)
 • پرتقالی (پرتقال)
 • پرتقالی (برزیل)
 • هلندی (بلژیک)
 • سوئدی (سوئد)

با استفاده از این زبان ها ی جدید، کاربران بیشتری میتوانند از ابزار سخنگو به زبان بومی خودشان استفاده کنند.

مسیر یابی با استفاده از صفحه کلید بهبود و ارتقاء پیدا کرده است تا برای کاربرانی که از ابزار های خوانش صفحه غیر از ابزار موجود در ویندوز استفاده میکنند امکان استفاده از دستورات را آسانتر کند. به گفته ی مایکروسافت این تغییرات باعث راحتی بیشتر کاربران برای تایپ دستورات خواهد شد.

  حالت جدیدی از اسکن معرفی شده است. حالت اسکن نوع جدیدی از مسیر یابی در ابزار سخنگوست. این قابلیت که با فشار دادن CAPS LOCK + SPACE  فعال میشود پس از فعال سازی این امکان را به کاربر میدهد تا با فشردن کلید SPACE عملی را بر روی آیتم مورد نظرش انجام دهد. به طور مثال یک آدرس اینترنتی را باز کند یا دکمه ای را بفشارد.

حالا سخنگو میتواند اطلاعات عمیق تر و بیشتری در مورد متن در حال خوانش را به کاربر ارائه کند. با کمک تنظیمات سطوح تفصیل در خوانش میتوان با انتخاب هر سطح به میزان مختلفی از اطلاعات در مورد متن در حال خوانش دسترسی پیدا کرد. به عنوان مثال در سظح صفر سخنگو تنها متن را خواهد خواند. در حالی که در سطح یک علاوه بر متن اطلاعات دیگری از جمله اینکه آیا متن در حال خوانش ، عنوان است یا خیر به کاربر خواهد داد. در سطح دیگر سخنگو اطلاعت بیشتری نظیر رنگ و فرمت متن در حال خوانش را به کاربر اعلام خواهد کرد .

در کنار تظیمات تعیین تفصیل. امکان دیگری که در اختیار کاربر قرار گرفته است خوانش متن با رعایت علائم و نشانه گذاریست. با استفاده از دستورات  CAPS LOCK + ALT + (PLUS) و CAPS LOCK + ALT + (MINUS) میتوان بین گزینه های مختلف  سوئیچ کرد و خوانش متن را با سطوح مختلف از رعایت علائم شنید. گزینه ها به ترتیب : اصلا ، حدودا ، اغلب و تماما. و البته گزینه ی پیشفرض .

پیشنهاد دهی خودکار به کابران کمک میکند تا چیزی را که جست و جو میکنند به سرعت پیدا کنند . به طور مثال شما وقتی کلمه ای را در موتور جستجوی بینگ جستجو میکنید به طور خودکار عباراتی برای کامل کردن کلمه ی وارد شده به شما پیشنهاد میشود.با این به روز رسانی سالانه، ابزار سخنگو نیز قادر خواهد بود تا امکان مشابهی را در اختیار کاربر قرار دهد.

 

دسترسی پذیرتر کردن اپ ها  

اپ هایی که توسط خود مایکروسافت ساخته شده اند جهت بهبود دسترسی پذیری تغییرات اساسی یافته و یا بازطراحی شده اند .

تیم توسعه دهنده ی مایکروسافت اج در حال به کاربری و افزودن استاندارد های مدرن دسترسی پذیری وب به این مروگر هستند از همین رو این مرورگر میتواند به کاربران نیازمند به امکانات دسترسی پذیری کمک شایانی کند. مضاف بر این به کارگیری استاندارد های مذکور این امکان را به توسعه دهندگان وبسایت ها میدهد تا از توابع دسترسی پذیری در وبسایت خود استفاده کنند و نگرانی از بابت هماهنگی آن با مرورگر اج نداشته باشند. همانگونه که از این توابع در کروم یا دیگر مرورگر ها استفاده میکنند.

 

در اپ Mail نیز شاهد پیشرفت های چشمگیری در تجربه ی کاربری علی الخصوصی در بخش ثبت نام و ایجاد حساب کاربری هستیم. امکانی نظیر پشتیبانی از خوانش صفحه و راهنمایی کاربر در طول پروسه ی ثبت نام . راهنمایی و امکاناتی که برای کمک به  ایجاد یک ایمیل، کاملا بی نقص و کامل است.

با استفاده از کنترل های مسیر یابی با کیبرد مانند استفاده از فلش های کیبرد. کلید TAB برای برای جابجایی در رابط کاربری کورتانا  امکانات دسترسی پذیری این ابزار ارتقا یافته است. برای خوانا تر شدن رابط کاربری در تمام صفحات، حالت روزلوشن بالا نیز به رابط کاربری برنامه افزونه شده است. ابزار خوانش تصویر و همینطور موتور Windows Speech  نیز بهبود یافته اند.

کاربران با مشکلات بینایی خوشحال خواهند شد که بدانند Groove  برای رفع چند مشکل دسترسی پذیری در صقحات با رزولوشن بالا ، ارتقا یافته است . با بهبود برنامه در حالت کنتراست زیاد ، پشتیبانی از خوانش صفحه نیز بهبود پیدا کرده است افزون بر اینکه کلید های میانبر بیشتری اضافه شده اند و چند باگ مختلف در کار با سخنگو رفع شده است .

ایجاد تجربه ی دسترسی پذیری برای توسعه دهندگان آسانتر شده است

توسعه دهندگانی که با ابزار های موجود در اکوسیستم ویندوز کار میکنند شاهد به روز شدن این ابزار ها جهت دسترسی پذیر تر بودن خواهند بود اما برای کمک به توسعه دهندگان در ساخت اپلیکیشن های دسترسی پذیرتر. ابزار های توسعه نیز بهبود پیدا کرده اند. به عنوان مثال ابزار آنالیز اپ ها در ویژوال استودیو اینگونه به روز شده است که به توسعه دهندگان کمک میکند تا عیوب موجود در برنامه هایشان از لحاظ دسترسی پذیری را کشف و رفع کنند. مثلا با نمایش یک هشدار در زمانی که کنترل های برنامه نام های قابل خوانش توسط ابزار های بهبود دسترسی پذیری را ندارند.

پلتفرم ویندوز اپلیکیشن نیز دستخوش تغییرات و بهبود هایی شده است که امکانات بیشتری جهت بهبود دسترسی پذیری برنامه ها در اختیار میگذارد. به عنوان مثال توسعه دهنده میتواند برای هر عمل یک کلید دسترسی تعریف کند. مثالی که از سوی مایکروسافت ارائه شده است به این گونه است که به عنوان نمونه میتواند کلید P  را به عنوان میانبر دکمه ی خرید تعیین کرد تا وقتی ترکیب ALT + P  فشرده میشود عمل مربوطه اجرا شود.

بهبود و مستد سازی مستمر

مایکروسافت متعهد شده است تا ویندوز 10 را بیشتر و بیشتر دسترسی پذیر کند.

مایکروسافت از کاربران تقاضا کرده است که هر نوع مشکل در دسترسی پذیری را از طریق بخش ارسال بازخورد و یا با دو بار فشردن کلید های ترکیبی CAPS LOCK + E  جهت باز شدن صفحه ی بازخورد از طریق ابزار سخنگو به مایکروسافت گزارش کنند.

مایکروسافت از این بازخورد ها جهت بهبود بیش از پیش دسترسی پذیری ویندوز استفاده خواهد کرد .

 

در پایان ، مایکروسافت به به روز رسانی مستندات فنی و خطی مشی های طراحی خود ادامه میدهد تا کاربری آنها را آسانتر کند. همانگونه که در تلاش است توسعه دهندگان و طراحان را برای تطابق برنامه هایشان با استاندارد های دسترسی پذیری آموزش دهد .
منبع: Winbeta

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به شرکت در بحث هستید؟
در صورت تمایل مشارکت کنید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *