آپدیت سالانه ویندوز 10: تغییرات اکشن سنتر ویندوز 10

در به روز رسانی سالانه ی ویندوز 10 که چندی پیش عرضه شد در کنار سایر قابلیت های جدید ، ده ها قابلیت به  Start Menu ،  اکشن سنتر (Action Center) و Microsoft Edge اضافه شده است .

خیلی از ما به عنوان کاربران اینسایدر از این قابلیت های جدید پیش از به روز رسانی استفاده کرده ایم اما به هر طریق این قابلیت های جدید بعد از آپدیت سالانه برای تمامی جامعه ی کاربران ویندوز در دسترس قرار گرفت.

آموزش های مناسبی برای کار با این قابلیت های جدید عرضه شده و مایکروسافت می نیز تلاش خواهد کرد تا دسته ای از این آموزش ها را برای خوانندگان خود منتشر کند . اما فعلا اجازه بدهید نگاهی اجمالی به قابلیت های جدید ارائه شده در اکشن سنتر Windows 10 Action Center داشته باشیم.

اکشن سنتر (Action Center) ویندوز 10 رابط کاربری بهتری را ارائه کرده که با انواع ویجت ها و کارت ها غنی شده است و گزینه های بیشتری را برای شخصی سازی در اختیار کاربران ویندوز 10 قرار می دهد.

اساسا اکشن سنتر (Action Center) بر پایه ی استفاده از سرویس ابری بنا شده است پس اگر نوتیفیکیشنی را روی PC  از دست دادید این شانس را خواهید داشت تا آن را روی سایر دستگاه های ویندوز 10 خود و یا حتی بر توی موبایل اندرویدی خود مشاهده کنید .

بهبود اکشن سنتر در ویندوز 10 مایکروسافت می

بهبود اکشن سنتر در ویندوز 10
مایکروسافت می

گفتن اینکه آیا این قابلیت تغییر خواهد کرد یا خیر سخت است ، اما از آنجا که مایکروسافت قصد دارد قابلیتی به نام Messaging Everywhere را برای حمایت از اسکایپ و اپ اس ام اس غیر فعال کند؛ به نظر می رسد تنها پیام هایی که میتوانید پاسخ داده و یا رد کنید پیام های دریافتی از استکایپ هستند و باز هم مجبورید برای پاسخ به اس ام اس هایتان به موبایل خود متکی باشید.

بهبود نوتیفیکیشن ها در اکشن سنتر ویندوز 10 مایکروسافت می

بهبود نوتیفیکیشن ها در اکشن سنتر ویندوز 10
مایکروسافت می

مایکروسافت ابتدا تصمیم داشت اسکایپ را با سرویس اس ام اس یکپارچه کند و پس از آن نیز تصمیم گرفت Messaging Everywhere را ارائه دهد و حالا نهایتا به این نتیجه رسیده است که Messaging Everywhere را نیز در به روز رسانی سالانه غیر فعال کند.

اما حالا با ارائه ی نسخه ی جدید و آزمایشی اسکایپ به نظر می رسد که مایکروسافت قصد دارد تا کمی دیر تر در تابستان سال جاری Messaging Everywhere را مجددا بازگرداند. به نظر نگارنده قابلیت Messaging Everywhere امکانی فوق العاده بود تا افرادی که به ندرت از اسکایپ استفاده میکنند بتوانند به راحتی از تبلت یا لپتاپ خود اس ام اس های دریافتی را پاسخ دهند. یا لااقل از اتکای صرف به تلفن همراه برای پاسخ گویی به اس ام اس ها بسیار مناسب تر بود.

به روز رسانی سالانه همیچنین این امکان را فراهم میکند تا در اکشن سنتر (Action Center) اپ هایی را که نوتیفیکیشن ارسال میکنند اولویت بندی کنید . بالا ، زیاد و معمولی سه اولویتی هستند که میتوانید برای هر اپ انتخاب کنید .

اولویت بندی نوتیفیکیشن ها در اکشن سنتر ویندوز 10 مایکروسافت می

اولویت بندی نوتیفیکیشن ها در اکشن سنتر ویندوز 10
مایکروسافت می

به عنوان مثال شما احتمالا ایمیل های کاری را دارای بالاترین الویت میدانید پس در تنظیمات اولویت آن را ” بالا ” تنظیم میکنید تا به محض دریافت ایمیلی مطلع شوید . الویت “بالا” فارغ از اینکه کدام اپ نوتیفیکیشن را زودتر ارسال کرده است موجب می شود نوتیفیکیشن دارای این الویت در صدر لیست نوتفیکیشن ها نمایش داده شود .

شما همینطور قادر خواهید بود که نمایش نوتیفیکیشن به صورت بنر را به طور کامل غیر فعال کنید و تنها اجازه دهد اکشن سنتر (Action Center)در زمان دریافت نوتیفیکیشن با تغییر آیکون خود در نوار وظیفه شما را آگاه کند .

قابلیت جدید اضافه شده در به روز رسانی سالانه ی ویندوز 10 آن است که اکشن سنتر (Action Center)به منتهی الیه سمت راست نوار وظیفه منتقل شده  است تا در زمان دریافت نوتیفیکیشن برای هشدار به شما جایگاه بهتری داشته و راحت تر در دسترس باشد.

گزینه های موجود برای قراردادن در قسمت Quick Action ویندوز 10 مایکروسافت می

گزینه های موجود برای قراردادن در قسمت Quick Action ویندوز 10
مایکروسافت می

با به روز رسانی سالانه شما فضای بیشتری برای اضافه کردن . حرف یا بازچینی میانبر ها در اکشن سنتر (Action Center) ویندوز در اختیار خواهید داشت .

شما میتوانید بدون نیاز به باز کردن اپ Setting  بلوتوث دستگاه را خاموش و روشن کنید یا روشنایی صفحه را تعیین کنید . با به روز رسانی سالانه شما میتوانید تا 15 میانبر یا quick action را اضافه یا باز چینی کنید .و تمام آنها یا تنها آنهایی را که کاربرد بیشتری برای شما دارند را نمایش دهید .

تنظیمات اکشن سنتر در ویندوز 10 مایکروسافت می

تنظیمات اکشن سنتر در ویندوز 10
مایکروسافت می

با به روز رسانی سالانه ی ویندوز 10 به نظر می رسد مایکروسافت در پی آن است با ارائه محتوای و امکانات غنی تر کاربری اکشن سنتر (Action Center) را توسعه دهند . مایکروسافت این تغییرات را بنا بر بازخورد دریافتی از ویندوز اینسایدر اعمال کرده است تا تجربه ی کلی کاربر پسند تری را ارائه کند .

خوشبختانه در به روز رسانی جدید ویندوز 10 تمام قابلت های فوق العاده ای که هر کسی در طی چند ماه گذشته انتظار آن را کشیده، افزوده شده است .

منبع :