مقایسه نسخه های ویندوز سرور

ویندوز سرور 2016 ، یک سیستم عامل آماده برای ابر

ویندوز سرور 2016 یک سیستم عامل آماده برای ابر می باشد، که با فراهم نمودن امکانات امنیتی جدید و بهره گیری از سرویس آژور، امکان استفاده از اپلیکیشن ها و زیرساخت های مورد نیاز جهت ارتقا و بهبود کسب و کارتان را در اختیارتان قرار می دهد.

  •  افزایش امنیت و کاهش خطرات امنیتی کسب و کار با استفاده از سیستم امنیتی چند لایه بکار گرفته شده در سیستم عامل
  •  ارتقا دیتا سنتر، به منظور ذخیره پول و افزایش انعطاف پذیری، با استفاده از فناوری دیتا سنتر نرم افزار محور، با استفاده از امکانات فراهم شده توسط مایکروسافت آژور.
  •  به سرعت همگام شدن با فناوری های جدید با استفاده از پلتفرم اپلیکیشن بهینه سازی شده، جهت اپلیکیشن های مورد استفاده فعلی و همچنین اپلیکیشن های فضای ابری در آینده.

امروزه، بار کاری بیشتر شرکت ها و سازمان ها ترکیبی از کارهای سنتی و کارهای مبتنی بر فضای ابری است. ویندوز سرور 2016 یک سیستم عامل فوق العاده برای اینگونه محیط های ترکیبی است که امنیت و بازده دیتا سنتر نصب شده روی سرور را افزایش می دهد. علاوه بر این، به دلیل ثبات ابری درونی ویندوز سرور 2016، این مزیت را دارد که در ماشین های مجازی یا کانتینرها، بار کاری را از دستگاه ها به آژور انتقال می دهد.از همین امروز استفاده از لایسنس های ویندوز سرور را آغاز کنید و به این ترتیب، با انتقال بار کاری به فضای ابری با استفاده از مزیت های آژور، تا 40% ذخیره سازی بهینه تر داشته باشید.

روش استفاده از این راهنما جهت مقایسه ویندوز سرورها:

برای مقایسه ویژگی های خاص نسخه های مختلف ویندوز سرور میتوانید از این راهنما استفاده کنید و به این ترتیب تفاوت میان آخرین نسخه ارائه شده توسط مایکروسافت و ویندوز سروری که در حال حاضر استفاده می کنید را متوجه خواهید شد.

امنیت

امنیت بالاترین اولویت تیم های آی تی است. تامین امنیت اطلاعات و اپلیکیشن ها، به دلیل وجود خطرات و تهدیدات امنیتی جدید، از هر زمان دیگری سخت تر شده است. ویندوز سرور 2016، امکانات جدیدی را برای شما فراهم نموده است که با استفاده از آنها می توانید از حملات امنیتی جلوگیری نموده و فعالیت های مشکوک امنیتی را تشخیص دهید. همچنین، این ویندوز سرور، با توسعه ویژگی هایی به منظور کنترل دسترسی به اطلاعات محرمانه و خصوصی، از ماشین های مجازی محافظت نموده و پلتفرم را در مقابل خطرات امنیتی مقاوم می سازد.

○ : پشتیبانی نشده

● : پشتیبانی کامل

◐ : پشتیبانی محدود

 

توصیف ویژگی ویندوز سرور 2008/R2 ویندوز سرور 2012/R2 ویندوز سرور 2016
Shielded Virtual Machines: این ویژگی با استفاده از بیت لاکر ، اطلاغات دیسک و حالت ماشین های مجازی را کدگذاری می کند.
Host Guardian Service: این ویژگی سلامت و مجاز بودن هاست های هایپر-وی، به عنوان هاست های اجرا کننده Shielded Virtual Machines، را تضمین می کند.
Just Enough Administration (JEA): این فناوری امتیازات و اختیارات اجرایی مدیریتی را به حداقل عملیات مورد نیاز محدود می کند.
Just-in-Time Administration (JIT): این فناوری، بر اساس یک برنامه کاری مشخص، به کاربران مجوز دسترسی صحیح و محدود از نظر زمان می دهد.
Credential Guard: قابلیتی مبتنی بر مجازی سازی است که امنیت اطلاعات اعتباری را تامین می کند.
Remote Credential Guard: این ویژگی به همراه Credential Guard برای سشن های پروتکل ریموت دسکتاپ (RDP) ، با یکدیگر کار می کنند که حاصل آن Single Sign-On است که نیاز به انتقال اطلاعات مهم (credentials) به هاست RDP را از بین می برد.
Device Guard: قابلیتی است که تنها اجازه اجرای فایل های برنامه های مجاز را بر روی ماشین می دهد.
AppLocker: مدیریت کنترل دسترسی اپلیکیشن ها را بر اساس ضوابط فراهم می کند.
Windows Defender: این قابلیتی است که در زمان اجرای اپلیکیشن های مجاز، به طور اتوماتیک ماشین را در مقابل بدافزارها محافظت می کند.
Control Flow Guard: قابلیتی است که سیستم عامل را در مقابل حملات ناشی از خطای خرابی حافظه (memory corruption) محافظت میکند.
Generation 2 Virtual Machines: این ویژگی به ماشین های مجازی اجازه استفاده از امنیت مبتنی بر سخت افزار را می دهد و به این ترتیب امکان بکارگیریSecure Boot ، بیت لاکر و غیره را خواهند داشت.
Enhanced Auditing for Threat Detection: اطلاعات لاگ بهتری را فراهم می کند.
Dynamic Access Control: ابزاری است که به ادمین ها این امکان را می دهد که اختیارات و محدودیت های مبتنی بر قوانین به دقت تعریف شده، را بر اکسس کنترل ها اعمال کند.
Windows Firewall with Advanced Security: امکان پیکربندی جزء به جزء فایروال را فراهم می کند.
BitLocker: این ویژگی از یک تراشه سخت افزاری یا یک تراشه Trusted Platform Module (TPM) ، برای کدگذاری اطلاعات و سیستم والیوم ها، استفاده می کند.
Small-footprint Hyper-V host (Server Core): سطح حمله را با استفاده از هاست Hyper-V که حداقل اجزای مورد نیاز را به کار می برد، به حداقل می رساند.

 

فرآیند های انجام شده در دیتاسنتر

بنظر می رسد که امروزه فرآیند های انجام شده در دیتاسنتر بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد. اپلیکیشن های جدید با چارچوب های عملیاتی سازگار نیستند و بنابراین باعث کند شدن فعالیت های مربوط به کسب و کار می شوند. از سازمان ها و موسسات آی تی انتظار می رود که خروجی بیشتری نسبت به ورودی خود داشته باشند ولی وجود زیرساخت های قدیمی با اتوماسیون اندک، منجر به ایجاد مشکلاتی در مسیر حرکت به جلو و پیشرفت می شود. از آنجایی که سازمان ها، برای رسیدن به بازده بیشتر، به ایده ها و برنامه هایی فراتر از مجازی سازی سرور فکر می کنند، این سازمان ها می توانند از قابلیت های ویندوز سرور 2016، برای مقابله با چالش های عملیاتی و امینتی، بهره ببرند. به این ترتیب، می توانند از قابلیت ها و پتانسیل های موجود در آی تی استفاده نموده و ایده های نوآورانه را برای یافتن راه حل های موفقیت در کسب و کار بکار ببرند.

 

رایانش نرم افزار محور

توصیف ویژگی ویندوز سرور 2008/R2 ویندوز سرور 2012/R2 ویندوز سرور 2016
Cluster OS Rolling Upgrade: به شما امکان می دهد که همچنان که مشغول سرویس دهی به کاربران هستید، سرور کلاسترها را از ویندوز سرور 2012 R2 به ویندوز سرور 2016 ارتقاء دهید.
Linux and FreeBSD Workloads: اکثر ویژگی های “دیتا سنتر نرم افزار محور” ویندوز سرور را برای گست های Linux و FreeBSD، در حال اجرا در هایپر-وی، فعال می کند و به این ترتیب عملکرد و مدیریت پذیری را افزایش می دهد.
اتصال و قطع گرم برای فضای دیسک، حافظه و شبکه: افزودن یا حذف یک کارت شبکه و تنظیم میزان حافظه اختصاص داده شده در زمان اجرای VM، بدون ایجاد هیچ وقفه ای. این قابلیت تنظیم حافظه، حتی در زمانی که Dynamic Memory را برای هاست هایپر-وی روشن کرده اید، کار می کند.
Mixed OS Mode Cluster: امکان کار کردن کلاستر نودهای ویندوز سرور 2012 R2 را با نودهای ویندوز سرور 2016 فراهم می کند.

 

ذخیره سازی نرم افزار محور

توصیف ویژگی ویندوز سرور 2008/R2 ویندوز سرور 2012/R2 ویندوز سرور 2016
Storage Spaces Direct: این ویژگی این امکان را به سرورهای استاندارد صنعتی با ذخیره سازی محلی، می دهد که “ذخیره سازی نرم افزار محور”، با میزان بالای در دسترس بودن و مقیاس پذیری ایجاد کنند.
Storage Replica: فناوری است که امکان تکثیر همزمان، block-level و storage agnostic را بین سرورها برای فرآیند بازیابی حادثه فراهم می کند و اجازه گسترش منطقی یک Failover Cluster را برای تامین میزان دسترسی بالا (high availability) می دهد.
Site-Aware Failover Clusters: امکان دسته بندی نود های موجود در یک کلاستر گسترش یافته را بر اساس موقعیت فیزیکی نود ها فراهم می کند که این امر منجر به بهبود عملیات cluster lifecycle کلیدی، نظیر failover behavior, placement policies, heartbeating between nodes و quorum behavior ، می شود.
Storage Quality of Service (QoS): قابلیت storage QoS سیاست هایی را برای مشخص نمودن حداقل و حداکثر ورودی/خروجی هر ماشین مجازی (VM) و نظارت بر آنها، در نظر می گیرد که این امر امکان عملکرد هماهنگ میان ماشین های مجازی را فراهم می کند.
Data Deduplication: این قابلیت، فایل های تکراری را، با استفاده از اشاره گرهای منطقی، فقط یک بار بر روی فضای ذخیره سازی ذخیره می کند و به این ترتیب فضای ذخیره سازی تا 90% را خالی می کند.
Virtual Machine Storage Resiliency: این قابلیت ابزارهای هوشمندی فراهم می کند ، و به منظور به حداقل رساندن اثر اختلالات ذخیره سازی جزئی، حالات ماشین مجازی (VM session states) را حفظ می کند.
Azure Consistent Storage: سه سرویس ذخیره سازی حیاتی هماهنگ با آژور، یعنی بلاب(شی باینری بسیار حجیم)،جدول ها و مدیریت اکانت را در اختیار مشتریان Azure Stack قرار می دهد.
Azure Witness for Cluster: ذخیره سازی بلاب (شی باینری بسیار حجیم) در آژور را، به عنوان یک witness quorum ، برای یک کلاستر گسترش یافته امکان پذیر می سازد.
Storage Health Monitoring: بطور پیوسته امکان نظارت، گزارش دهی و نگهداری را برای پشتیبانی از Storage Spaces Direct فراهم می کند.

شبکه سازی نرم افزار محور

توصیف ویژگی ویندوز سرور 2008/R2 ویندوز سرور 2012/R2 ویندوز سرور 2016
Network Controller: اتوماسیون قابل برنامه ریزی و متمرکز را برای مدیریت، پیکربندی، نظارت و مشکل یابی زیرساخت های مجازی شده شبکه (virtualized network infrastructures) ، در دیتا سنتر شما فراهم می کند.
Virtual Networking: به ایجاد شبکه، بر روی یک زیرلایه فیزیکی چند مستاجری (multi-tenant) مشترک کمک می کند.
Software Load Balancer (SLB): یک بالانس کننده بار لایه 3 یا لایه 4  بهینه شده برای ابر که امکان بالانس بار شمال-جنوب و شرق-غرب  را فراهم می کند.
Distributed Firewall And Microsegmentation:  شبکه ها را، بر مبنای نیاز اپلیکیشن ها و یا ارتقا امنیت، با استفاده از یک فایروال حالتمند و گروه های امنیت شبکه، تقسیم می کنند.
Hybrid SDN Gateways: ورودی هایی (gateways) با قابلیت های در دسترس بودن بالا و چند مستاجری(multi-tenanted) که شبکه های مجازی سازی شده مشتریان را به آژور، یا سایر فضاهای ابری قدرت گرفته از ویندوز سرور، WAN های سرعت بالا و منابع مجازی سازی نشده محلی (non-virtualized resources) متصل می کنند.
Converged RDMA: ترافیک فضای ذخیره سازی و tenant Ethernet traffic را بر روی یک تیم NIC اصلی ذخیره می کنند و به این ترتیب، در حالی که میزان و کیفیت مطلوب خدمات حفظ می شود، در هزینه ها بسیار صرفه جویی خواهد شد.
IP Address Management (IPAM) and DNS: این قابلیت مدیریت DNS و DHCp را، با کنترل دسترسی بر اساس نقش از طریق چندین AD forest، پشتیبانی می کند. DNS برای مدیریت ترافیک، بالانس بار و بکارگیری split-brain فراهم شده است و از حملات تقویت شده DNS جلوگیری می کند.

سایر قابلیت ها

توصیف ویژگی ویندوز سرور 2008/R2 ویندوز سرور 2012/R2 ویندوز سرور 2016
PowerShell 5.1: قابلیت های اسکریپتینگ (پشتیبانی از اسکریپت) پیشرفته را، برای پیکربندی، مدیریت و بکارگیری اجزای دیتا سنتر نرم افزار محور، فراهم می کند.
MultiPoint Services Role: رول جدید ویندوز سرور 2016 است که قابلیت   low cost-per-seatرا فعال می کند و به این ترتیب چند کاربر می توانند دوره زمانی استفاده (session) خود را در زمان اتصال به یک ماشین اجرا کنند.
RDS RemoteFX vGPU: این امکان را برای چندین ماشین مجازی فراهم می کند که یک پردازنده گرافیکی فیزیکی مشابه را برای شتاب دهی گرافیکی به اشتراک بگذارند و به این ترتیب امکان کنترل از راه دور دسکتاپ، تا 4k، را فراهم می کند.
High-availability RDS Connection Broker: به ایجاد واسطه اتصال تحمل خطا (fault-tolerance connection broker) برای ریموت دسکتاپ(Remote Desktop)کمک میکند.
RDS VM Architecture For Cloud: ویندوز سرور 2016 این قابلیت را دارد که از سرویس های آژور برای راه حل های به صرفه تر از نظر ا قتصادی استفاده کند. (سرویس های اد دامین،  اپلیکیشن پراکسی)

پشتیبانی توسعه دهنده ها

توسعه دهنده ها، در رقابت برای تولید اپلیکیشن های موثر در تغییر کسب و کار و آماده برای ابر، خواه در نسخه های سخت افزاری خواه در هر فضای ابری دیگری، از فناوری های جدید مانند کانتینرها و ساختارهای میکروسرور استفاده می کنند. ویندوز سرور 2016 به شما در تولید اپلیکیشن های مدرن و خلاقیت بیشتر در آینده کمک می کند.

 

توصیف ویژگی ویندوز سرور 2008/R2 ویندوز سرور 2012/R2 ویندوز سرور 2016
Windows Server Containers: کانتینرها محیطی ایزوله برای اپلیکیشن ها فراهم می کنند (مانند هسته، درایورها و …) ، که در این محیط عملکرد هر اپلیکیشن و پیکربندی بر عملکرد اپلیکیشن ها و پیکربندی های دیگر تاثیری ندارد.
Hyper-V Isolation: یک محیط کانتینر بسیار ایزوله ایجاد می کند که در این محیط، سیستم عامل هاست توسط هیچ کانتینر در حال اجرای دیگر تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
PowerShell 5.1: ابزاری است که قابلیت های اسکریپت پیشرفته را، برای پیکربندی، مدیریت و بکارگیری اجزای دیتاسنتر نرم افزار محور، فراهم می کند.
PowerShell Desired State Configuration (DSC): مجموعه ای از گسترش های زبانی پاورشل(PowerShell language extensions) و cmdlet ها را به منظور مشخص نمودن پیکربندی مورد نظر شما، برای محیط نرم افزاری مورد استفاده تان، فراهم می کند.
Azure Service Fabric for Windows Server: به شما این امکان را می دهد که یک کلاستر
Multi-machine Azure Service Fabric را برای دیتاسنتر خود یا هر فضای ابری عمومی دیگری ایجاد کنید.
Visual Studio Code: این ادیتور، توسعه عملیاتی نظیر debugging, task running و version control را پشتیبانی می کند و به این ترتیب ابزار مورد نیاز یک توسعه دهنده، برای سیکل code- build-debug سریع، را فراهم می کند.
.NET Core: به تولید اپلیکیشن های وب، میکروسرورها، کتابخانه ها و اپلیکیشن های کنسول، که در ویندوز، مک و لینوکس اجرا می شوند، کمک می کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *